МОТИВИ  КЪМ  ПРИСЪДА  ПО  НОХД  № 37/13 г ПО  ОПИСА  НА  ШОС.

 

 

С внесения по настоящото наказателно дело обвинителен акт ШОП е предала на съд подсъдимият Н. ***, полувисше образование, женен с две деца, неосъждан, безработен, роден на *** *** пазар, ЕГН: ********** ,живущ *** за извършени от него престъплания по чл.278 ал.6 алтернатива втора прел. Второ, във вр. с алтернатива първа от НК и по чл.277 ал.7 от НК.

От събраните по делото доказателства  съдът приема за установено от към фактическа страна следното:

Във връзка с постъпила в РУ "Полиция"-гр.Нови пазар информация ,за това ,че Н.Д.С. се занимава с търсене и намиране в исторически местности  на антични предмети ,в т.ч. монети и други археологични обекти ,че държи такива в дома си и в автомобилите си, на 21.03.2012г. са извършени от органите на РУ"Полиция"-гр.Нови пазар общо шест претърсвания  в притежаваните от него недвижими имоти и леки автомобили. Претърсени са били както следва :  къщата му в гр.Нови пазар ,намираща се на ул.”М.” №14-А, вторият етаж на която е обитаван от Н.Д.С. и семейството му ,а първият приземен етаж  е обитаван от майка му ,както и сградата на цветарски магазин в гр.Нови пазар ,ул.„К. Б.I” №2  ,който се води магазин на ЕТ”К.-К. С.”, представляван от К. Б. С.-съпруга на  Н.Д.С.. При тези три претърсвания ,както и при претърсването на паркиран на ул.„М.” пред дом № 14-А лек автомобил „Фиат Уайлс” с рег. №*****, собственост  на Н.С. ,са иззети вещи ,описани подробно в съставените в протоколите за претърсване и изземване. Претърсване е извършено и в жилище в с. Е., обл.Шуменска, ул.”Г.Д.”№3 ,собственост на Н.Д.С.,*** лек автомобил „Пежо 807” с рег.№ GY53NXR, собственост  на Н.Д.С. ,в които два обекта не са намерени  и не са иззети вещи. Всичките шест претърсвания са извършени  при условията на чл.161 ал.2 от НПК - при неотложен случай,тъй като това е била единствената  възможност за събиране и запазване на доказателствата. Шестте протокола за извършените претърсвания са представени в законния срок в Окръжен съд-гр.Шумен и са одобрени от съда по реда на НПК.

       Видно от протокола за претърсване и изземване ,извършено на 21.03.2013г., в жилището на Н.Д.С. ,намиращо се на втория жилищен етаж в наследствената му къща в гр.Нови пазар ,на ул."М.” № 14-А, са били иззети общо   373 броя предмети. Повечето  от тези предмети Н.С. предал доброволно, след като бил поканен да предаде притежаваните от него монети и други антични вещи ,представляващи културно-исторически ценности. Вещите ,които С. предал доброволно ,се намирали в кухненския бокс на жилището ,във всекидневната стая и в хола,        и били поставени в множество торбички с различни размери ,върху и в различни мебели - маси, шкафове, бюфет, шевна машина, и други. След описването на всички представени от Н.С. вещи ,било извършено претърсване на помещенията ,при което били намерени и иззети  и  още

няколко броя други монети и  различни предмети ,имащи вид на антични вещи ,които се намирали в чаши ,в найлонови пликчета ,в картонена кутиика,                  в подаръчни торбички и други ,на различни места в жилището. За всички намерени в дома му и описани  вещи ,в протокола за претърсване и изземване Н.С. написал ръкописно следното обяснение:"Вещите,които предадох доброволно и които намерихте в дома ми, ги закупих на 18.ІІІ.2012г. от пазара в град Шумен".

       Видно от заключението на назначената по делото комплексна археологична, нумизматична и етнографска   експертиза, при извършеното из следване от вещите лица , е установено ,че от описаните и иззети в дома на Н.Д.С. общо 373 бр. предмети, 16 броя предмети представляват съвременно изработени монети и други предмети ,копиращи оригинални образци. Останалите иззети от втория жилищен етаж на ул."М.” №14-А  в гр.Нови пазар обекти – 357 броя, според заключението на  вещите лица са движими археологически обекти  съгласно чл.146 ал.3 от Закона за културното наследство (ЗКН)  и  са археологически културни ценности,съгласно чл.53 от ЗКН ,както следва:

 

обект 1.Сребърна римска монета (денар) – ІІІ в. – 1 бр.

обект 2.1.Провинциална бронзова римска монета сечена в град Томи при император Каракала (198-217) – 1 бр.

обект 2.2.Железен връх за стрела – средновековна – 1 бр.

обект 4.1.Бронзова монета на император Лициний І (308-324) – 1 бр.

обект 4.2.Плочка от бронзов пръстенХV-ХІХ в. – 1 бр.

обект 6.Три броя бронзови римски фибули – ІІ-ІV в.

обект 7.Бронзови римски монети от ІVв.предимно на Константин Велики-25 бр.

обект 8.Сребърна монета (антониан) на Филип І (244-249) – 1 бр.

обект 9.Бронзови римски монети – ІV-V в., повечето нечетивни  – 56 бр.

обект 10.Бронзови римски монети – ІV-V в. – 29 бр.

обект 12.Провинциални бронзови монети сечени в монетарницата на      Марцианопол, едната по времето на Макрин и Диадумениан (217-218) – 2 бр.

обект 13.1.Бронзов ас на Антонин Пий (138-161) – 1 бр.

обект 13.2.Провинциална бронзова монета сечена в град Томи – ІІІ в. – 1 бр.

обект 13.3.Меден фолис от 20 нумии на император Юстин І (518-527) – 1 бр.

обект 13.4.Медна българска имитация тип С (1200-1218) – 1 бр.

обект 14.Анонимна медна византийска монета клас А2 (976-1035) – 1 бр.

обект 15.Бронзови римски монети – ІІІ-ІV в. – 10 бр.

обект 16.Бронзови римски монети – непочистени – 13 бр.

обект 17.Бронзови римски монети – непочистени – 34 бр.

обект 18.Бронзови непочистени монети, между които и др. предмети – 100 бр.

обект 19.Сребърна монета (денар) на Нерон (54-68) – 1 бр.

обект 20.Сребърни монети (денари) на императорите Антонин Пий (138-161) и Хадриан (117-138) – 2 бр.

обект 21.1.Два предмета – римска бронзова апликация от конска амуниция –  ІІ-ІІІ в. и бронзова апликация – Х-ХІ в. – 2 бр.

обект 21.2.Бронзов римски гвоздей (апликация за сандъче) – ІІ-ІІІ в.

 

обект 21.3.Оловни прешлени – 12 бр. – средновековни.

обект 21.5.Сребърен пръстен – ІІІ-І в.пр.Хр.

обект 21.6.Фрагмент от сребърна апликация.

обект 21.7.Седем броя железни върхове за стрели с датировка от V-ХІV в.

обект 21.9.Бронзови и медни монети, предимно римски, непочистени и трудни за идентификация – 47 бр.

 

При  извършеното на 21.03.2012г. претърсване и изземване  в приземния етаж   в наследствената къща  на  Н. ***-А, обитаван от майка му И. К.  С. ,са намерени и иззети от гараж ,ползван като килер общо 27 бр. метални предмети. Същите били поставени в найлонова торба и се намирали на метален рафт в гаража. 

Видно от заключението на назначената по делото комплексна археологична, нумизматична и етнографска   експертиза ,при извършеното иззследване от вещите лица,  е установено ,че от описаните и иззети в гаража на приземния етаж в къщата на Н.Д.С. общо 27 бр.предмети, 2 броя предмети са без историческа и експозиционна стойност. Останалите иззети от приземния етаж на къщата на Н. *** обекти – 25 броя, според заключението на  вещите лица, са движими археологически обекти  съгласно чл.146 ал.3 от Закона за културното наследство(ЗКН) и  са археологически културни ценности, съгласно чл.53 от ЗКН ,както следва:

 

Обект 1.Връх на желязно копие – ІV-ХІV в.

Обект 2.Железен предмет със земеделско предназначение,вероятно огрибка.

Обект 3.Железен ключ – средновековен.

Обект 4.Железен ключ – средновековен.

Обект 5.Железен фрагмент от косер.

Обект 6.Железен инструмент със земеделско предназначение.

Обект 7.Железни инструменти със земеделско предназначение - 5 бр.

Обект 8.Малки железни косери - 2 бр.

Обект 9.Предмети – 5 бр., както следва:

Обект 9.1.Железен нож.

Обект 9.2.Железни остриета от сгъваеми ножчета – 2 бр..

Обект 9.3.Желязно ножче.

Обект 9.4.Медицински железен инструмент – скалпел?

Обект 10.Железни огрибки – 2 бр.

Обект 11.Предмети – 4 бр. както следва:

Обект 11.1.Железен свредел – ІІ-VІ в.

Обект 11.2.Връх от метателно копие тип PLUMBATAE-желязо и олово-ІІ-ІV в.

Обект 11.3.Връх от метателно копие – желязо – ІІ-VІ в.

Обект 11.4.Железен връх за стрела.

Обект 12.Железен ключ – ІІ-V в.

 

При  претърсването и изземването ,извършено на 21.03.2012г.  в цветарски магазин в гр.Нови пазар ,ул.„Княз Борис I” №2 ,който се води магазин на ЕТ”К.-К. С.”, представляван от К. Б. С.-съпруга на  Н.Д.С., са намерени и иззети общо

83 бр. предмети. Същите били поставени в найлонов плик ,закачен на касата на вратата в складовото помещение на сградата на цветарския магазин. В този найлонов плик ,отделните предмети били поставени в малки найлонови пликове ,и описани в поставен в плика опис.

Видно от заключението на назначената по делото комплексна археологична, нумизматична и етнографска   експертиза ,при извършеното иззеследване от вещите лица ,е установено ,че от описаните и иззети в цветарския магазин  общо 83 бр.предмети, 8 броя предмети са без историческа и експозиционна стойност. Останалите иззети от цветарския магазин на ул.„Княз Борис І” №2 в гр.Нови пазар обекти – 75 броя, според заключението на  вещите лица са движими археологически обекти  съгласно чл.146 ал.3 от Закона за културното наследство(ЗКН) и  са археологически културни ценности, съгласно чл.53  от ЗКН ,както следва:

 

       Обект 1.Железен връх за стрела тип „триперa” – V-VІІІ в.

       Обект 2.Бронзова фибула – ІІ-ІV в. – допълнително е дооцветена!

       Обект 3.Бронзова фибула -ІІ-ІV в.-пружината и иглата са допълнително сложени!

       Обект 4.Бронзова фибула ІІ-ІV в.-пружината и иглата са допълнително сложени!

       Обект 5.Бронзова фибула ІІ-ІV в. - иглата и задната луковица са допълнително сложени!

       Обект 6.Бронзова фибула – ІІ-ІV в. - с допълнително сложена игла!

       Обект 7.Фибула – ІІ-ІV в.

       Обект 8.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

       Обект 9.Бронзова фибула – ІІ-ІV в. - иглата е сменена!

       Обект 10.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

       Обект 12.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

       Обект 14.Бронзова фибула – ІV-VІ в. - иглата е допълнително сложена!

       Обект 17.Бронзова тока – ІV-VІ в. - задната част е допълнително припоена.

       Обект 18.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

       Обект 20.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

       Обект 21.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

       Обект 22.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

       Обект 23.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

       Обект 24.Бронзова фибула – ІІ-І в.пр.Хр.

       Обект 25.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

       Обект 27.Бронзови халки с пъпки – ІІІ-І в.пр.Хр. – 3 бр.

       Обект 28.Бронзова домонетна форма – VІ-V в.пр.Хр.

      

Обект 29.Желязно огниво.

       Обект 30.Желязно огниво.

       Обект 31.Желязна кука за колчан – VІІІ-ХІ в.

       Обект 32.Бронзов елемент от ключалка – ІІ-V в.

       Обект 33.Оловно кръстче – Х-ХІ в.

Обект 36.Оловен прешлен.

Обект 37.Бронзово копче.

Обект 38.Оловен модел за апликация – Х-ХІ в.

Обект 39.Оловен соларен медалион – Х-ХІ в.

      

Обект 41.Скитско ножче с бронзова дръжка с глава на орел и желязно острие – V-ІV в. пр.Хр.

Обект 42.Бронзов рог на изобилието – част от статуетка – ІІ-ІІІ в.

Обект 43.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 44.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 45.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 46.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 47.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 48.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 49.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 50.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 51.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 52.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 53.Бронзова фибула – ІІ-ІV в. – в начална фаза на преработка!

Обект 54.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 55.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 56.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 57.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 58.Компилация от оригинални части от две бронзови фибули-ІІ-ІV в.

Обект 59.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

       Обект 60.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 61.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 62.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 63.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 64.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 65.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 66.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 67.Компилация от части на различни фибули – ІІ-ІV в.

Обект 68.Бронзова фибула от ранножелязната епоха – VІІІ-VІ в.пр.Хр.

Обект 69.Бронзова фибула с клетъчен емайл – ІІ-ІV в.

       Обект 70.Фибули - 6 бр., от които 4 бр. бронзови – ІІ-ІV в. , 1 бр. бронзова със следи от посребряване – ІІ-ІV в. и 1 бр.бронзова фибула посребрена,компилация от две различни– ІІ-ІV в.

Обект 71.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 72.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 73.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 74.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.-със следи от допълнителна обработка!

Обект 75.Фибула от бял метал с позлата на плочката – ІІ-ІV в.

Обект 76.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

Обект 77.Бронзова фибула – ІІ-ІV в.

 

При  претърсването и изземването ,извършено на 21.03.2012г. гр.Нови пазар в паркиран на ул.„М.” пред дом № 14-А лек автомобил „Фиат Уайлс” с рег.№*****, собственост  на Н.С. са намерени и иззети общо 7 бр. предмети. Първите 6 бр.предмети са били намерени и иззети под предната лява седалка на автомобила ,увити в бордеро на ОББ на името на Д.С., а последният предмет е бил намерен и иззет от жабката на автомобила. За всички намерени в лекия автомобил  и описани  вещи,                    в протокола за претърсване и изземване присъствалия на процесуалното

действие Д.  С. е написал ръкописно следното обяснение: "Нямам идея от къде са. Аз и баща ми ползваме автомобила".

 

Видно от заключението на назначената по делото комплексна археологична, нумизматична и етнографска   експертиза ,при извършеното иззследване от вещите лица ,е установено ,че от описаните и иззети в лек автомобил „Фиат Уайлс” с рег.№***** общо 7 бр.предмети, 6 броя предмети са предмети от нашата съвременност или са етнографски предмети. Само 1бр. предмет ,иззет от лекия автомобил,според заключението на  вещите лица представлява движим археологически обект  съгласно чл.146 ал.3 от Закона за културното наследство(ЗКН) и  е археологическа културна ценност, съгласно чл.53 от ЗКН,а именно:

 

-Обект 1.2.Фрагмент от бронзова фибула – ІІ-ІV в.

 

       Видно от заключението на вещите лица ,всичките посочени изчерпателно               по-горе 458 бр. предмети  са движими археологически обекти  съгласно чл.146 ал.3 от Закона за културното наследство (ЗКН) и  са археологически културни ценности, съгласно чл.53  от ЗКН. Според експертизата, нито един от тези археологически обекти не отговаря на изисканията за придобиване на статут на национално богатство, съгласно чл.54 ал.2 от ЗКН. „До момента на възлагане на експертизата ,гореописаните предмети не са били предоставени в РИМ-Шумен за идентификация и регистграция съгласно Наредба №Н-3/2009г. на Министерството на културата за реда за извършване на идентификация и регистрация на движими културни ценности".

По така описания начин ,през периода от  21.11.2010г.  до  21.03.2012г. в дома си в гр.Нови пазар,на ул.„М.” №14А – в обитавания от семейството му втори жилищен етаж и в обитавания  от майка му приземен етаж на същата сграда ,както и  в цветарския му магазин, находящ се в гр.Нови пазар на ул.”Княз Борис I” №2,и в собствения му лек автомобил „Фиат Уайлс” с рег. №*****, обв.Н. ***  държал повече от три археологически обекти ,а именно описаните по-горе общо 458 броя  ,които не са идентифицирани и регистрирани по съответния ред, регламентиран:

 

-в § 5. (1) от ПЗР на Закона за културното наследство(ЗКН) (Изм. и доп. - ДВ, бр.92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009г.) В едногодишен срок от влизането в сила на закона лицата, които са установили фактическа власт върху движими археологически обекти или движими археологически паметници на културата до влизането в сила на този закон, са длъжни да поискат тяхната идентификация и регистрация като движими културни ценности от Националния исторически музей или от съответния регионален музей по реда на чл. 97, ал.5(сега ал.7). Към искането се прилага декларация, в която се описват вещите по изречение първо, с посочване на произхода им и способа за тяхното придобиване. За деклариране на неверни обстоятелства лицето носи отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс. Директорът на съответния музей издава на лицето удостоверение за изпълнение на задълженията му по изречение първо и второ. В тези случаи се прилага чл.101.

 

чл. 97. (7) от ЗКН (Предишна ал. 5, изм. - ДВ, бр. 54 от 2011г.)   Към искането за идентификация лицата по ал. 2, 3 и търговецът по ал. 4 прилагат документ, удостоверяващ правото на собственост или държане, и декларация за произхода и способа за придобиването на вещта. За неверни данни деклараторът носи отговорност по чл.313 от Наказателния кодекс.

`-В чл.102. (1) от ЗКН (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) В Министерството на културата се създава и води регистър на движимите културни ценности, придобили статут на национално богатство по реда на чл. 100. 

   (Нова - ДВ, бр. 54 от 2011 г.) В музеите се създават и водят регистри на идентифицираните от тях движими културни ценности. Информацията от регистрите се предоставя в Министерството на културата по реда на наредбата по чл. 107.

-В чл.107.(1) от ЗКН Редът за извършване на идентификация се определя с наредба на министъра на културата.

 С наредбата по ал. 1 се определят и редът за водене на регистъра на движимите културни ценности и поддържането на базата данни, както и обстоятелствата и промените в тях, подлежащи на вписване.

-В чл.10. от Наредба № Н-3 от 3.12.2009 г. за реда за извършване на идентификация и за водене на Регистъра на движими културни ценности /Издадена от министъра на културата, обн., ДВ, бр.101/18.12.2009г./ (1) Всяко физическо или юридическо лице може да поиска от съответния по тематичен обхват музей идентификация на притежавана от него движима вещ по чл. 4, ал. 1, като подаде заявление по образец съгласно приложение № 5. Към заявлението се прилага декларация за произхода и способа за придобиване на вещта по образец съгласно приложение № 4, както и всички налични за лицето документи, удостоверяващи правото му на собственост.

 Физическите и юридическите лица, които са установили фактическа власт върху движим археологически обект или движим археологически паметник на културата до влизане в сила на ЗКН, подават в срока по § 5, ал. 1 ЗКН заявление по образец съгласно приложение № 6. Към заявлението се прилага декларация по образец съгласно приложение № 7, в която се описва вещта по изречение първо с посочване на произхода и способа за нейното придобиване.

-В § 6. от ПЗР на ЗКН (1) (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г.) Лицата, които до влизането в сила на закона са установили фактическа власт върху движими археологически обекти - монети и монетовидни предмети, са длъжни в едногодишен срок от влизането му в сила да поискат тяхната идентификация и регистрация.

Идентификацията и регистрацията на обектите по ал.1 се извършват от нумизматични дружества, вписани в регистър към министъра на културата и получили удостоверение за това. Към искането за вписване се прилагат устав и удостоверение за съдебна регистрация.

        Искането се подава до нумизматично дружество по ал. 2 и към него се прилагат декларация, в която се описват вещите по ал. 1 с посочване на произхода им и способа за тяхното придобиване, както и снимков материал. За деклариране на неверни обстоятелства лицето носи отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс. Председателят на нумизматичното дружество издава на лицето удостоверение за изпълнение на задължението по изречение първо.    

  -В § 7. от ПЗР на ЗКН (1) Идентификацията и регистрацията на вещите по § 6, ал. 1 се извършват от комисия, определена от общото събрание по предложение на управителния съвет на нумизматичното дружество. В комисията се включват трима експерти с висше образование, които имат не по-малко от 5 години членство в дружество.

 За резултатите от идентификацията комисията изготвя експертно заключение, подписано от всички членове. Членовете нямат право да разгласяват информацията, станала им известна във връзка с идентификацията.

 Идентифицираните монети и монетовидни предмети се регистрират в нумизматичното дружество, извършило идентификацията.

  Отношенията между лицата по § 6, ал. 1 и нумизматичното дружество се уреждат с писмен договор.

От гореизложеното е видно ,че подсъдимият С. е осъществил от обективна и субективна страна престъпление по чл.278 ал.6, алтернатива втора, предл. второ, във връзка с алтернатива първа от НК.

В хода на извършеното на 21.03.2013г. претърсване в жилището на  Н.Д.С. ,находящо се на втория жилищен етаж в наследствената му къща в гр.Нови пазар ,на ул."М.” № 14-А ,в хола на жилището си Н.С. предал доброволно  и 1 брой металотърсач марка „MINELAB EХPLORER II”, модел XQ107127,  с номер ABN35008208446 (изписан под дисплея).

       Видно от заключението по назначената по делото съдебно-техническа експертиза ,намереният и иззет от дома на Н.С. металотърсач ,представлява металдетектор с една пита/антена/, марка „MINELAB EHPLORER II”, фабрично производство /Ирландско/- състоящ се от четири отделни модула: сонда /антена/, долна част на носещата щанга, ръкохватка с лакътна скоба и кутия с електроника ,в която са поместени контролни уреди за управление. Според експертизата този металдетектор е предназначен  за намиране на черни и цветни метали на определена дълбочина ,в зависимост от посочените в експертизата технически данни и параметри. Той има електронен  дисплей и бутони за различни режими на работа и за фини настройки. Може да открива желаните предмети от ценни метали ,независимо ,че са разположени до метални отпадъци.Този модел металдетектор е спрян от производство през 2003г.  

По така описания начин ,през периода от  21.11.2010г.  до  21.03.2012г.,в дома си, находящ се в гр.Нови пазар, ул.„М.” № 14А, обв.Н. ***  противозаконно-в нарушение на:

-чл.152 ал.2 от Закона за културното наследство(ЗКН) – собствениците на специални технически средства са длъжни да ги регистрират в Министерството на културата в  14-дневен срок от придобиването им;

-§ 16 от  ПЗР на ЗКН (изм. ДВ. бр.93/24.11.2009г./ В тримесечен срок от влизането в сила на закона /10.04.2009г./ собствениците на специални технически средства са длъжни да поискат тяхната регистрация от министъра на културата по реда на този закон;

държал предмети – 1 бр. металдетектор с една пита /антена/, марка „MINELAB EHPLORER II”,фабрично производство /Ирландско/ - състоящ се от четири отделни модула: сонда /антена/, долна част на носещата щанга, ръкохватка с лакътна скоба и кутия с електроника ,за който знаел ,че е предназначен и послужил за търсене на археологически обекти -ПРЕСТЪПЛЕНИЕ по чл.277а. ал.7 от НК.

 И двете гореописани престъпления са извършени от обв.Н.Д.С. и се доказват от събраните в хода на разследването и приложени в делото писмени доказателства – от протоколите  за  претърсване и изземване и фотоалбумите, от заключенията на назначените по делото  комплексна археологична ,нумизматична и етнографска   експертиза и съдебно-техническа експертиза ,от  справката  за съдимост ,от показанията на свидетелите и от приобщените към делото веществени  доказателства.

 

 От субективна страна ,деянията ,за които е обвинен С. ,са извършени от него виновно ,умишлено ,при пряк умисъл.

Разпитан в качеството на обвиняем обв.Н.Д.С.  е заявил, че разбира предявените му обвинения и не се признава за виновен по обвиненията и не е дал никакви конкретни обяснения по предявените му обвинения. В съдебната фаза на процеса С. също не се признава за виновен. В тази връзка ШОС не приема тезата на защитата на подсъдимия по пунк І от депозираната въззивна жалба, че по делото има налични съществени нарушения допуснати в хода на досъдебното производство.

Защитата развива своята теза в тази насока и в пунк втори от жалба си, като се твърди ,че в обстоятелствената част на бовинетелния акт не са посочени конкретни даказателства как са придобити инкриминираните вещи. Тази теза на защитата се разколебава сериозно от обясненията на самия подсъдим. Последният е непоследователен и дава противоречи обяснения  по този въпрос. Веднъж той твърди ,че не знае от къде са тези вещи, втори път твърди, че част от тях са му останали по наследство, трети път твърди, че е правил опит да си регистрира колекцията и в крайна сметка всяко едно от тези обяснения макар и израз на правато му на защита взаимно се изключват. Безпорен факт е ,че С. не е направил необходимото да регистрира тази колекция по предвидения в закона ред, нещо повече след като е направил опит в тази насока и то след изтичането на посочения в закона срок, той отново си е прибрал всички   иззети му вещи  с ясното съзнание, че това е незаконно, а е имал правна възможност да да избегне това, като предаде тези вещи на РИМ – град Шумен разбира се след извършване на тъй наречената откупка от страна на музея но той не е сторил и това. По отношение тезата на подсъдимия  в посока ,че тази клекция е придобита по наследство, ШОС не приема неговите доводи. Подсъдимият е имал достатъчно време от датата на откриване на наследството според него за да узакони това по реда на ГПК, но той и това не е сторил. Всъщност тази му позиция е диаметрално противоположна и взаимно изключваща се с позицията му ,че не знае от къде са тези вещи. Видно е от доказателствата по делото ,че вещите предмет на престъпление са общо 458 една респектираща бройка, която няма как подсъдимият да не забележи в домът си и да не знае от къде са тези  вещи, още повече, че самият той твърди ,че наслодството е открито през далечната 1966 година. Твърде много време е минало от тогава, за да не успее подсъдимият да узакони тази своя колекция.  Въпреки факта ,че по този начин чрез твърденията си подсъдимият осъществява едно свое законно право, а именно правото на защита, той не може да черпи права от собственото си неправомерно поведение.

По отношение на второто обвинение  по чл.277а ал.7 от НК позицията на подсъдимия също не се отличава от горезложената за останалите вещи намерени в него. В съдебно заседание на въпрос на съда за какво му е този металдетектор той отговори точно и кратко –„Просто да си го имам, както примерно да си купя един телевизор от магазина вземам си го и си го гледам телевизора. Аз си гледам металдетектора „ / л.27 от съд. П-л от 14.03.2013 год./.

 

Имайки предвид всичко горезложено намирам ,че в случая осъществената от подсъдимия деятелност се явява доказана по несъмнен и безпорен начин от множеството доказателства по делото цитирани по-горе и е съответна на предявените му обвинения.

От субективна страна деянието е извършено от подсъдимия с пряк умисъл.

Причините и условията способствали за извършване на дянията са стремежът на обв.Н.Д.С.  да придобие имотна облага по неправомерен начин ,чрез неправомерни действия ,свързани с придобиване ,държане и евентуално отчуждаване на културно-исторически ценности, както и до незачитане законите на страната уреждащи тази материя.

Отегчаващи отговорността обстоятелства са големият брой на археологическите обекти/ общо 458 броя/,държани от обв.Н.С.  в нарушение на ЗКН и на подзаконовите нормативни актове, през продължителен период от време.

Като смегчаващи вината обстоятелства съдът отчете  чистото съдебно минало на подсъдимия С.. 

Съобразявайки се с гореизложеното ШОС осъди подсъдимият С.  за извършени от него две престъпления, като за първото от тях по чл.278 ал.6 алт. втора, предложение второ, във вр . с  алт. първа от НК го осъди на две години лишаване от свобода и глоба в размер на 5000 лева., като определи общ режим на изтърпяване на наказанието и на основание чл.66 ал.1 от НК отложи изъплението на така наложеното наказание за срок от четири години, считано от влизане на присъдата в сила, и отне на основание чл.53 ал.2 б.”б” от НК в полза на държавата общо 458 броя археологически обекти,а по второто обвинение по чл.277 „а” ал.7 от НК ШОС наложи на подсъдимият наказание от една година и два месеца лишаване от свобода, като на основаниеа чл.61 т.3 от ЗИНЗС определи общ режим на изтърпяване на наказание в затворническо общежитие от открит тип и на основание чл.66 ал.1 от НК отложи изпълнението на така наложеното наказание за срок от три години, считано от влизане на присъдата в сила. Отнет бе и металдетектора в полза на държавата на основание чл.53ал.2 б.”б” от НК.

 

На основание чл.23 ал.1 ШОС наложи най тежкото от така определените на подсъдимия С. наказания а именно: наказание лишаване от свобода за срок от две години и глоба в размер на 5000 лева, като на основание чл.66 ал.1 от НК отложи изпълнението на наказанието лишаване от свобода за срок от четири години, считано от влизане на присъдата в сила.

На основание чл.53 ал.2 б.”б” от НК отне в полза на дръжавата общо 458 броя археологически обекта.

 

На основание чл.53 ал.2 б.”а” от НК отне в полза на държавата един брой металдетектор с лакътна скоба и кутия с електроника.

 

Съдът осъди подсъдимият С. да заплати направените по делото разноски на досъдебната фаза в размер на 420/ четиристотин и двадесет / лева по сметка на ОДМВР – град Шумен и направените по делото разноски в съдебна фаза в размер на 115.34/ сто и петнадесет лева и тридесет и четири стотинки/ по сметка на Окръжен съд – град Шумен.

 

Веществените доказателства по делото отнети в полза на държавата съдът постанови да се предоставят на Регионален исторически музей град Шумен.

 

 

В този смисъл ШОС постанови своя съдебен акт.

 

                     

 

                      СЪДИЯ –ДОКЛАДЧИК:

 

 

                                                                 /Светлин Стефанов /